Kawa rozpuszczalna - czym jest?
Kawa rozpuszczalna - czym jest?

Kawa rozpuszczalna

 

Kawa rozpuszczalna - czym jest?

Obecna w dzisiejszych czasach w niemal każdym sklepie kawa rozpuszczalna swoją popularność zyskała stosunkowo niedawno. Wprowadzona na rynek została w latach 50-tych minionego wieku i od tamtego czasu zdobyła zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Skąd zatem takie kontrowersje i mieszane uczucia konsumentów co do tego rodzaju napoju? Czym właściwie jest kawa rozpuszczalna? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu!

 

Na wstępie warto zaznaczyć, ze kawa rozpuszczalna nie jest powstałym w laboratorium wytworem złożonym z produktów syntezy chemicznej. Powstaje ona z prawdziwych ziaren kawy, które przechodzą intensywny proces przetworzenia, by z ziaren stać się rozpuszczalnym proszkiem. Sam proces powstawania tego napoju zasługuje na osoby artykuł, jednak już tutaj warto wspomnieć, że podstawą otrzymania dobrej kawy rozpuszczalnej jest tak zwana liofilizacja czyli całkowite odparowanie wody z zaparzonej wcześniej kawy. Do tak przygotowanego sypkiego materiału wystarczy dolać gorącą wodę i gotowe!

 

Rozważając zakup kawy rozpuszczalnej, bardzo ważne jest aby zwrócić uwagę na jej skład. W przypadku ziarnistej kawy nie musimy się obawiać ryzyka wystąpienia sztucznych składników, jednak przy kawie rozpuszczalnej jest to niemały problem. Na etapie produkcji tego napoju często dodawanych jest wiele substancji takich jak barwniki, aromaty, emulgatory, utwardzone oleje roślinne cukry oraz utrwalacze. Warto zatem za każdym razem czytać etykietę kawy rozpuszczalnej i wybierać taką, która zawiera sto procent naturalnej kawy!

 

Powszechnie uznaje się, że najlepszą kawą wśród rozpuszczalnych jest kawa liofilizowana, czyli tak zwane kryształki. We wspomnianym już wcześniej procesie wymrażania wyciąga się wodę ze zmielonych ziaren. Powstała kawa cechuje się mniejszą ilością kofeiny, jednak zachowuje charakterystyczny dla kawy ziarnistej smak i aromat, który ceniony jest przez część koneserów. Kawa taka jest również korzystna dla zdrowia i nie zagraża układowi krążenia oraz posiada spore ilości antyoksydantów. Decydując się na kawę rozpuszczalną zdecydowanie polecamy wybrać rodzaj liofilizowany!

 

Rozwagę zalecamy natomiast przy wyborze wszelakich tak zwanych napoi typu „3 w 1”. Zawierają one bardzo dużo cukru, zabielacza oraz utwardzonego tłuszczu roślinnego. W połączeniu z niewielką ilością prawdziwej kawy, otrzymujemy jedynie napój smakujący jak kawa, jednak bez jej właściwości oraz całą masę szkodzących zdrowiu składników! Odradzamy również spożywanie tak zwanych rozpuszczalnych napoi kawowych sprzedawanych pod różnymi nazwami, jak na przykład włoskie latte czy macchiato. Kompozycje te zawierają mnóstwo sztucznych składników, a dominującym elementem nie jest w nich kawa lecz… cukier. Warto zatem decydować się na produkty o wysokiej, najlepiej stuprocentowej zawartości kawy – pozwoli nam to cieszyć się prawdziwym smakiem i aromatem kawy, bez szkodliwych elementów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl