do kasy suma: 0,00 zł
Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?
Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa rozpuszczalna

 

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Odpowiedź na pytanie, czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa, nie należy do najprostszych. Istnieje wiele teorii na temat jej prozdrowotnych lub szkodliwych właściwości, tak samo jak trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy kawa naturalna jest korzystna dla zdrowia. Z racji tego, że dobra jakościowo kawa rozpuszczalna składa się w znacznej większości (a w niektórych przypadkach w całości) z kawy naturalnej, wpływ na zdrowie tych rodzajów kawy będzie taki sam. Największe problemy wynikają z umieszczanych w kawie rozpuszczalnej w procesie produkcyjnym sztucznych składnikach, takich jak chemiczne barwniki, emulgatory, stabilizatory czy utwardzane oleje roślinne. Istnieją również przypadki obecności niklu, który negatywnie działa na organizm. Warto zatem za każdym razem sprawdzić skład kupowanej przez nas kawy rozpuszczalnej i odrzucić te, które posiadają szkodliwy skład.

 

Warto skupić się jednak na obecności innych związków, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, a które również znajdują się w kawie rozpuszczalnej. Są to między innymi:

Antyoksydanty

Związki przeciwutleniające mają bardzo duży wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu i chronią nas przed rozwijającymi się drobnoustrojami i powstawaniem chorób nowotworowych. Nie od dziś wiadomo, że kawa bogata jest w przeciwutleniacze. Czy są one obecne w kawie rozpuszczalnej? Tak! Kawa rozpuszczalna nie tylko nie jest pozbawiona przeciwutleniaczy, ale może zawierać ich nawet dwa razy więcej niż kawa naturalna. Jest to szczególnie widocznie w przypadku kaw liofilizowanych, które z racji łagodniejszego procesu osuszania nie są pozbawiane prozdrowotnych właściwości!

 

Kofeina

Kofeina odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Stymuluje ona pracę układu nerwowego, pooprawia działanie naczyń krwionośnych, a przyjmowana z umiarem poprawia samopoczucie i koncentrację. W kawie rozpuszczalnej znajdziemy mniej kofeiny niż w naturalnej, jednakże w dalszym ciągu jest ona w niej obecna. Kawa rozpuszczalna jest przez to łagodniejsza i wywołuje mniejsze pobudzenie organizmu.

 

Składniki mineralne

Badania wykazują, że kawa rozpuszczalna zawiera spore ilości korzystnych dla zdrowia składników takich jak magnez, cynk oraz wapń, przy czym zawiera również negatywnie wpływające metale ciężkie jak glin i nikiel. Zwłaszcza ten ostatni jest tematem wielu dyskusji, dlatego, że wykazuje silnie alergizujące działanie. Warto jednak wspomnieć, że jedna filiżanka kawy naturalnej pokrywa 0,3% przeciętnego dziennego spożycia niklu, natomiast kawy rozpuszczalnej – 0,6%. Jest to co prawda dwukrotnie większa wartość, lecz ciągle na tyle znikoma, że nie można mówić o mocno szkodliwym działaniu tego pierwiastka.

Jak można zauważyć, kawa rozpuszczalna, wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest nadmiernie szkodliwa. Wręcz przeciwnie, posiada ona prozdrowotne składniki, które spożywane regularnie z pewnością poprawią funkcjonowanie naszego organizmu. Trzeba mieć jednak na względzie informację ujętą na wstępie, dotyczącą obecności sztucznych składników i związków w przypadku niektórych producentów. Jeżeli będziemy pamiętać, aby kupować sprawdzoną kawę rozpuszczalną, nic nam nie grozi!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl