do kasy suma: 0,00 zł
Jaki oczyszczacz do powietrza wybrać?
Jaki oczyszczacz do powietrza wybrać?

Jaki oczyszczacz do powietrza wybrać?

 

W poprzednim artykule omówiliśmy jak istotne jest oczyszczanie powietrza w naszych domach i powierzchniach biurowych. Z roku na rok zauważalna jest coraz większa sprzedaż urządzeń takich jak oczyszczacz powietrza, czy nawilżacz powietrza. Wiele osób decyduje się na zakup tego typu sprzętów aby poprawić jakość powietrza w swoich domach. Dzisiejsze czasy i warunki w jakich żyjemy doskonale pokazują, że musimy dbać nie tylko o naszą dietę, o kondycję fizyczną czy zdrowie, ale także o to jakim powietrzem oddychamy. Wszechobecne zanieczyszczenie powietrza zmusza nas do walki o lepszą jego jakość, dlatego też oczyszczanie powietrza jest tak istotne. Z pewnością wszyscy również słyszeliśmy, jak niebezpiecznym zjawiskiem jest smog. Skażone powietrze, które szczególnie w sezonie zimowym zatruwa nasz organizm i może wywołać wiele niebezpiecznych chorób. Coraz większym problemem są również alergie wziewne – alergeny, które je powodują, również unoszą się w powietrzu.

Jak właściwie działa oczyszczacz powietrza? Oczyszczacz powietrza do domu to przenośne, stosunkowo nieduże urządzenie o wysokości do kilkudziesięciu centymetrów. Najczęściej stawia się je na podłodze naszego pomieszczenia. Najpopularniejsze wersje posiadają wentylator oraz kilka, sekwencyjnie umieszczonych filtrów, które mają za zadanie zatrzymać szkodliwe substancje. Dodatkowo, oczyszczacz powietrza może posiadać inne, bardzo przydatne funkcje. Nowoczesne sprzęty posiadają specjalne funkcje niwelujące smog z powietrza, usuwanie alergenów, czy pochłanianie papierosowego dymu! Warto wspomnieć również, że podczas pracy, oczyszczacz powietrza zmniejsza ilość kurzu, przez co nie musimy tak często ścierać kurzu z naszych mebli. Dodatkowo, poprawia on zapach panujący w pomieszczeniu, jeżeli mamy problem z zarodnikami pleśni lub brzydkimi zapachami powstającymi w kuchni lub łazience. Wpływ na tak szerokie funkcje jakie posiada oczyszczacz powietrza mają specjalne filtry – filtr węglowy oraz filtry HEPA.

W niniejszym artykule przedstawimy kilka kryteriów na jakie warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania oczyszczacza powietrza w internecie lub stacjonarnym sklepie. Obecnie wybór tych urządzeń jest dość spory. Wiele popularnych marek AGD produkuje własne oczyszczacze powietrza, które posiadają różne funkcje, moc pracy oraz wydajność. Na co zatem zwrócić uwagę i jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Zapraszamy do lektury.

 

Oczyszczacz powietrza powinien mieć czujniki!

Wybierając oczyszczacz powietrza zdecydowanie warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie wyposażone było w system czujników, które przez cały czas samodzielnie monitorują stan powietrza w naszym domu. Czujniki takie potrafią monitorować między innymi ilość kurzu w powietrzu, temperaturę, czy nawet występowanie nieprzyjemnych zapachów w danym pomieszczeniu. Dzięki temu, gdy czujniki zainstalowane w urządzeniu wykryją przekroczenie norm, domowy oczyszczacz powietrza zwiększa prędkość pracy, do czasu usunięcia takich zanieczyszczeń. Systemy czujników na bieżąco monitorują stan i jakość powietrza i dobierają taki poziom pracy urządzenia, aby najbardziej efektywnie poradzić sobie z zanieczyszczeniami. Po ich usunięciu, oczyszczacz powietrza przechodzi z powrotem do trybu powolnej pracy, ograniczając jednocześnie zużycie energii, a także hałas.

 

Oczyszczanie powietrza za pomocą filtru węglowego.

Bardzo istotną kwestią przy wyborze oczyszczacza powietrza jest to, jaki filtr posiada to urządzenie. Jak wiadomo jest to najważniejszy element tego sprzętu i bez dobrej jakości filtra, oczyszczacz powietrza będzie jedynie wydmuchiwał powietrze, które nie zostanie oczyszczone ze szkodliwych substancji. Najbardziej powinniśmy skupić się na urządzeniach, w których zastosowany został filtr węglowy. Filtry takie używane są do oczyszczania powietrza z różnego rodzaju związków lotnych. Niebezpieczne związki chemiczne przyczepiają się do powierzchni węgla aktywnego umieszczonego na specjalnym materiale, który dodatkowo pochłania nieprzyjemny zapach. Substancja zawarta w filtrach węglowych charakteryzuje się również bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy. To właśnie dlatego filtry węglowe są idealne do zatrzymywania różnych związków chemicznych. Co ważne, filtry węglowe mają także duże znaczenie w walce ze smogiem! Oczyszczacz powietrza wyposażony w tego typu filtr jest w stanie pochłaniać pył zawieszony PM 2,5, czyli cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Tego typu oczyszczacze powietrza wyposażone w filtry węglowe przydają się także do poprawiania jakości powietrza w domach palaczy, a także w miejscach gdzie przebywają małe dzieci. Dzięki dużej mocy działania oraz pochłaniania nawet małych cząstek, filtr węglowy minimalizuje także nieprzyjemne zapachy.

 

Jonizacja powietrza to również oczyszczanie powietrza!

Kolejną ważną rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to fakt, aby oczyszczacz powietrza wyposażony był w jonizator. Tego typu dodatek do urządzenia znacząco poprawia jakość powietrza w naszym domu. Powietrze, które przepływa przez oczyszczacz jest nie tylko filtrowane, ale także zostaje jonizowane. Dzięki temu bardzo skutecznie likwidowane są wirusy i zarodniki grzybów pleśniowych znajdujące się w miejscach niedostępnych dla oczyszczacza. Zastosowanie tego typu urządzeń wyposażonych w jonizator są w pełni bezpieczne dla zdrowia, nie produkują ozonu, a ich działanie znacząco poprawia właściwości bakteriobójcze oczyszczonego powietrza.

 

Zwróć uwagę na oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania.

Szukając urządzenia które pozwoli nam poprawić jakość powietrza powinniśmy zwrócić uwagę na również inne aspekty, jak na przykład na nawilżenie powietrza. Nawilżacz z oczyszczaczem lub wodny oczyszczacz powietrza to doskonały wybór, aby poprawić jakość powietrza w naszym domu czy biurze. Suche powietrze potrafi być dla nas równie uciążliwe, co zanieczyszczone. Zainstalowany w urządzeniu tego typu higrometr przez cały czas monitoruje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W momencie gdy poziom ten spadnie poniżej określonego wcześniej pułapu, oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania automatycznie rozpocznie cykl nawilżania. Pamiętajmy jednak aby regularnie uzupełniać poziom wody w pojemniku, tak aby nawilżacz mógł prawidłowo pracować! Sprzęt tego typu szczególnie przyda się osobom, które mają małe dzieci, ich delikatna skóra oraz wrażliwy układ oddechowy potrzebuje odpowiednio nawilżonego powietrza.

 

Oczyszczacz powietrza do domu powinien posiadać tryb nocny.

Ostatnią ważną rzeczą na której powinniśmy się skupić podczas wybierania naszego nowego oczyszczacza powietrza jest tak zwany tryb nocny. Jest to o tyle ważne, że osoby ze skłonnościami do alergii często miewają kłopoty ze snem wynikające ze złej jakości powietrza w sypialni. Krążące po naszej sypialni alergeny niejednokrotnie powodują katar, kłopoty z oddychaniem, drapanie w gardle czy suchość w ustach. Dodatkowo suche powietrze potęguje to uczucie. Jak również wiadomo, najgorsza jakość powietrza w wyniku smogu również odnotowywana jest w godzinach nocnych i porannych. Dlatego oczyszczacz powietrza powinien posiadać tryb nocny. Tryb ten redukuje poziom hałasu generowanego przez urządzenie, przez co umożliwia spokojny sen, a my możemy cieszyć się doskonałą jakością powietrza w naszej sypialni!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl