do kasy suma: 0,00 zł
Młynek do mielenia kawy - jak wybrać odpowiedni?
Młynek do mielenia kawy - jak wybrać odpowiedni?

Młynek do mielenia kawy - jak wybrać odpowiedni?

 

Zaawansowane ekspresy, najwyższej jakości ziarna kawy czy wykwintna zastawa może okazać się nic nie warta jeżeli nie mamy odpowiednich podstaw - dobrego młynka do mielenia ziaren. Zatem jaki młynek jest odpowiedni i dlaczego jest on tak ważny? 

 

Większość smakoszy zdaje sobie sprawę, iż świeżo zmielone ziarna są kluczowym czynnikiem wpływającym na smak naparu, bez względu na to czy kawę będziemy robić w ekspresie, kawiarce, chemexie czy Aeropressie. Całych ziaren przecież nie zaparzymy, a więc będziemy potrzebować odpowiedniego młynka, gdyż nawet najlepsze ziarna możemy zepsuć ich nieodpowiednim zmieleniem. 

 

Dlaczego młynek do kawy jest tak ważny?

 

Kupując kawę mamy wybór pomiędzy całymi lub zmielonymi ziarnami. Nie bez powodu jednak ziarna najlepszej jakości są sprzedawane jedynie w całości - ich prawdziwy smak i aromat wydobywa się tuż po mieleniu, już po kilku minutach ziarna tracą nawet do 75% swoich walorów.

 

Co warto wiedzieć przed kupnem?

 

W zależności od posiadanego sprzętu przeznaczonego do parzenia kawy powinniśmy dobrać odpowiedni młynek do mielenia ziaren. Przykładowo do espresso kawę mielimy drobno, dlatego też młynek powinien zapewnić nam odpowiednio drobne mielenie. Oczywiście, aby nie zamykać się całkowicie na jeden rodzaj kawy, którą można przygotować wraz z zakupionym młynkiem, należy wybrać taki model, który umożliwia płynną regulację mielenia lub zaopatrzyć się w kilka urządzeń.

 

Podczas wyboru młynka należy również uwzględnić częstotliwość jego wykorzystania. W zależności od warunków (domowych, firmowych czy profesjonalnych) różnić się będzie jego cena i wytrzymałość. Przykładowo, jeżeli potrzebujemy młynka do domu to nie ma potrzeby kupowania w pełni profesjonalnego sprzętu - przepłacimy i będzie się on marnował. Z kolei jak kupimy do kawiarni młynek przeznaczony do domowego zastosowania to szybko może się okazać, że warunki są zbyt ciężkie i odmówi on posłuszeństwa.

 

Ostatnim z kluczowych kryteriów jest jakość mielenia kawy. Powinniśmy szukać sprzętu, który mieli ziarna równomiernie na równe kawałki. W innym wypadku część ziaren (drobno zmielonych) za mocno się zaparzy, a część będzie niemal nie zaparzona (duże kawałki), co spowoduje, iż uzyskamy nieprzyjemny smak naparu.

 

Jaki młynek wybrać?

 

Skoro wiemy już, że warto zainwestować w młynek do kawy i znamy cechy tych dobrych, to teraz należy podjąć decyzję jaki wybrać. Przeglądając sklepowe półki lub asortyment internetowych sprzedawców możemy zauważyć podział na dwa podstawowe kryteria - młynki ręczne i elektryczne. Ręczne odpowiedniki są nieco tańsze, lecz ich wadą jest fakt, iż są… ręczne. Wymagają użycia nieco siły i poświęcenia więcej czasu. Do elektrycznego młynka wystarczy wsypać ziarna, ustawić grubość ich mielenia i wcisnąć przycisk, jednakże nie są tak mobilne i wymagają prądu.

 

Młynki do mielenia kawy rozróżniamy również ze względu na zastosowane metody mielenia ziarna (ostrza i żarna), aczkolwiek interesować nas powinny jedynie te, które wykorzystują żarna, gdyż są dokładniejsze.

 

Mając powyższą wiedzę możemy wybrać odpowiednie młynek dostosowany do naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, iż jest to inwestycja na lata, więc nie warto w tym aspekcie oszczędzać, w szczególności, iż młynek ma kluczowe znaczenie dla smaku kawy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl