Smak i aromat - Jak utrzymać świeżość kawy?
Smak i aromat - Jak utrzymać świeżość kawy?

Jak utrzymać świeżość kawy?

 

Świeżość kawy jest niezwykle ważnym czynnikiem, który pozwoli nam rozkoszować się zawsze smacznymi i aromatycznymi specjałami. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aby przygotować idealną „małą czarną” nie wystarczy jedynie zakup dobrych gatunkowo ziaren. Możemy zaopatrzyć się w najlepsze i najdroższe owoce, jednak nieprawidłowy sposób ich przechowywania sprawi, że stracą swój cenny smak! Niezależnie od tego, czy pijesz kawę mieloną, ziarnistą czy rozpuszczalną, wraz z czasem jej świeżość i zapach ubożeją. Sytuacji tej możesz zapobiec, właściwie ją przechowując. Jak to zrobić? Zapoznaj się z poniższymi informacjami!

 

4 głównych wrogów:

Kupując kawę, musimy zdawać sobie sprawę z istnienia czynników, które powodować będą utratę jej smaku. Naszym zadaniem powinno być minimalizowanie wpływu tychże elementów, co pozwoli nam znacznie dłużej rozkoszować się naszymi ulubionymi napojami. Głównymi czynnikami, które powodują wytracanie smaku kawy są:

  • Wilgoć - Kawa posiada bardzo duże skłonności do pochłaniania wilgoci. Dlatego, jeśli zależy nam by utrzymać jej świeżość na długo musimy przechowywać ją w suchym, szczelnym miejscu. Przed przesypaniem ziaren do pojemnika upewnijmy się, że jest on całkowicie suchy i nie posiada żadnych szczelin przez które może dostawać się wilgoć. Nie trzymajmy również pojemnika w pobliżu urządzeń które generują wilgoć, jak kuchenka czy czajnik! 

 

  • Światło słoneczne – Wpływ promieni słonecznych na ziarna powoduje ich nagrzewanie i utratę aromatu, dlatego tak ważnym jest aby odizolować kawę od tego czynnika. Pamiętajmy by przechowywać ją w szczelnym i nieprzezroczystym pojemniku!

 

  • Wysoka temperatura - Podwyższona temperatura przyśpiesza utratę jakości i świeżości ziaren kawy. Dlatego tak istotne jest by przechowywać ziarna w chłodnym miejscu. Nie należy również narażać ziaren na nagłe zmiany temperatury, dlatego zaleca się trzymać ją w pomieszczeniu o możliwie stałej temperaturze (np. szczelnie zamknięta szuflada kuchenna).

 

  • Powietrze – Niezwykle ważną kwestią w procesie utrzymywania aromatu ziaren jest odizolowanie ich od powietrza. Warto zaopatrzyć się w specjalne woreczki strunowe, dzięki którym możemy odciąć ziarna od nadmiaru powietrza. Musimy jednak pamiętać, że przed zamknięciem opakowania, należy wypuścić z niego całe powietrze i trzymać je suchym i czystym miejscu z zachowaniem powyższych punktów!

 

 

Bardzo poważnym błędem popełnianym przez smakoszy kawy jest również mielenie ziaren na zapas. Musimy pamiętać, że nigdy nie warto mielić większych ilości kawy i trzymać jej na przyszłość. Niestety, już w kilka minut po zmieleniu z ziaren ulatniają się wiele cennych aromatów. Pamiętajmy zatem, żeby mielić kawę doraźnie, w takich ilościach w jakich aktualnie potrzebujemy. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się doskonałym smakiem świeżych ziaren!

 

Z całą stanowczością odradzamy również przechowywanie kawy w lodówce. Niska temperatura oraz produkty o silnym zapachu znajdujące się w lodówce bardzo niekorzystnie oddziałują na nasze cenne ziarna. Kawa znajdująca się w lodówce szybko przejmie aromaty wędlin, serów czy warzyw. Co więcej, olejki aromatyczne zawarte w ziarnach są neutralizowane przez  działanie zbyt niskiej temperatury, a ponadto zmiana temperatury z bardzo niskiej na pokojową naraża ziarna na negatywne działanie wilgoci. To wszystko sprawia, że przechowywanie kawy z lodówce jest bardzo dużym błędem i powinniśmy się tego wystrzegać!

 

Kierując się zawartymi powyżej informacjami, będziemy mogli z łatwością zwiększyć żywotność naszych ulubionych ziaren. Trzymajmy się wszystkich porad i nie bagatelizujmy żadnej z nich, a rezultaty odczujemy we wspaniałym, intensywnym smaku kawy! 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl