do kasy suma: 0,00 zł
Rodzaje szklanek - w czym serwować kawę?
Rodzaje szklanek - w czym serwować kawę?

W czym serwować kawę?

 

W filiżance, w szklance? W jakim naczyniu powinniśmy podawać naszą kawę? Nie jest to proste zagadnienie i smakosze kawy wielokrotnie podkreślają, że aby naprawdę poczuć smak kawy, należy pić ją z właściwego naczynia. Mówi się, że dobór odpowiedniego naczynia z którego pijemy kawę jest równie istotny, co dobór kieliszka do danego typu alkoholu. Zarówno bariści, jak i doświadczeni koneserzy kawy korzystają z ugruntowanych już zasad doboru naczynia do konkretnego rodzaju kawowego specjału.

 

Niniejszy artykuł przybliży kwestie serwowania najpopularniejszych typów kaw. Po zapoznaniu się z tymi wskazówkami będziemy wiedzieć, jak dobrać odpowiednie naczynie do danego specjału. Jeżeli dotychczas piliśmy kawę wyłącznie z kubka, z pewnością poczujemy również różnicę w smaku kawy! 

 

Zacznijmy od tego, że naczynie, w którym podajemy kawę powinno być wykonane z materiału, który utrzyma temperaturę napoju przez około 10 do 15 minut. Dlatego też tak popularne są filiżanki stworzone z porcelany! Cienkie porcelanowe ścianki nie odbierają ciepła kawy i utrzymują jej temperaturę zdecydowanie dłużej. Jeżeli natomiast korzystamy z grubej porcelany – pamiętajmy, aby przed serwowaniem ogrzać filiżankę. Możemy to zrobić wlewając do niej uprzednio wrzątek na kilkanaście sekund, lub korzystając ze specjalnej płyty grzewczej, w którą wyposażone są nowoczesne ekspresy ciśnieniowe.

 

Espresso serwuje się w małej, ogrzanej przed podaniem, białej filiżance o pojemności około 50 do 80 mililitrów. Filiżankę napełniamy do połowy napojem, tak by umożliwić poruszanie kawą wzdłuż ścianek naczynia – umożliwia to wydobycie większej głębi smaków. Cylindryczny kształt naczynia ułatwia również tworzenie idealnej, gęstej kremy na powierzchni specjału. Dzięki korzystaniu z tego rodzaju naczynia, będziemy mogli poczuć pełnię aromatu tego intensywnego napoju już po pierwszym łyku, a kawa pozostanie gorąca przez długi czas.

 

Cappuccino podawane powinno być w filiżance o pojemności około 150 do 180 mililitrów. Naczynie wypełniamy po same brzegi kawą. Z racji tego, że kawa cappuccino powstaje na bazie espresso, bardzo istotne jest aby kształt filiżanek, w którym podajemy ten napój pozwalał na uformowanie się kremy. Dzięki temu, na powierzchni powstanie kontrast, który tak pięknie wygląda przy serwowaniu kawowego dzieła. Pamiętajmy również, aby korzystać z naczyń z grubej porcelany. Wcześniej ogrzana na długo utrzyma ciepło i pozwoli cieszyć się znakomitym smakiem tego mlecznego specjału.

 

Kawa latte, czyli pojedyncze espresso z dużą ilością spienionego mleka podawane jest najczęściej w szklance o pojemności około 250 mililitrów. Wysokie, przezroczyste szklanki umożliwiają nam obserwowanie pięknych warstw mleka oraz kawy. Dobrze przygotowana i podana kawa latte to prawdziwa uczta zarówno dla podniebienia, jak i oczu! Analogicznie do kawy latte serwuje się również latte macchiato.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl